DomekMorski.com - Noclegi w górach i nad morzem

Komfortowe noclegi w górach i nad morzem. Organizujemy wycieczki fakultatywne z naszymi przewodnikami, polecamy sprawdzone atrakcje turystyczne!

Spływy kajakowe, jak zacząć?

Napisane 09.03.2021 przez Joanna

Tagi: kajakarstwo spływy-kajakowe obozy-kajakowe kajaki-górskie kajaki-wyczynowe wiosła-kajakowe kanadyjki canoe bagażnik-na-kajak pagaje smycz-na-wiosło akcesoria-kajakarskie odzież-neoprenowa kapoki

Jak zacząć przygodę z kajakarstwem? Czy warto od razu kupować kajak, jeżeli tak to jaki? Na te oraz inne pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy pływanie kajakiem jest trudne i jak nauczyć się pływania na kajaku. Na początek nadmienię, że pływanie pływaniu nie równe – tzn. jeżeli chcielibyście nauczyć się pływać na kajakach wyczynowych, to trochę czasu bym wam to zajęło, żeby zobrazować sytuację musicie wiedzieć że kształt kajaku wyczynowego przypomina trójkąt, taki kajak zacumowany nie stoi jak turystyczne kajaki tylko leży na boku ?? Tak wiem grubo, ujarzmienie takiego kajaku i utrzymanie się w nim po wejściu do środka jest naprawdę trudne. Ucząc się pływać na kajakach wyczynowych trzeba poświęcić sporo czasu na naukę techniki, często podczas takiej nauki „podpierasz” się wody „klaszcząc” wiosłem o wodę, żeby utrzymać równowagę, za nim nauczycie się swobodnie pływać i zakręcać takim kajakiem trochę wody upłynie ?? Jednak żeby was nie straszyć wspomnę, że naukę pływania na kajaku zaczyna się od zwykłych kajaków turystycznych lub „juniorek” które są namiastką wyczynówek czyli mają małe opory, ale na wodzie normalnie stoją a nie lezą ale mimo to o wywrotkę na nich nie trudno, ale tak jak wspomniałem na samym początku zaczynamy naukę od kajaków turystycznych, w których szczerze mówiąc jest baaardzo trudno się przewrócić.

Tak więc odpowiadając na pytanie „Czy trudno nauczyć się pływać na kajaku na potrzeby spływów turystycznych?” odpowiedź brzmi „Nie, nie jest to trudne a nawet bym powiedział bardzo łatwe”. Do spływów kajakowych najlepiej wykorzystywać kajaki górskie, które charakteryzują się dużą stabilnością i zwrotnością – co prawda duża zwrotność może powodować na początek problemy z utrzymaniem prostego kursu, ale na meandrujących rzekach, a po takich najczęściej się pływa, trzymanie cały czas prostego kursu jak na zawodach w torze nie będzie wam kompletnie potrzebne.

Tak więc pytając firmę oferującą spływy kajakowe, zapytajcie czy mają lekkie i zwinne kajaki zwałkowe o charakterze górskim. Kolejną ważną rzeczą przy nauce jest technika wiosłowania, wiosłując powinniście jedną stronę wiosła wkładać do wody jak pagaj jednocześnie podnosząc drugą stronę wiosła razem z łokciem ku górze i tak na zmianę. Jak miałbym narysować szkic obrazujący pracę wiosła to narysowałbym leżącą klepsydrę, której środek były na wysokości głowy kajakarza – tutaj byłby środek wiosła natomiast boczne boki klepsydry (górne i dolne) byłyby zakresem wymachów, chodzi o to żebyście nie wiosłowali „płasko” bo jest to nieefektywne – tracicie siłę, kajak wolniej płynie i jest mniej zwrotny. Kolejną rzeczą jest hamowanie kajakiem, musicie nauczyć się wiosłować do tyłu pamiętając jednocześnie, że będzie to powodowało skręcanie kajakiem – technika ta jest bardzo podobna do jeżdżenia samochodem do tyłu (odwrotne strony). Kolejną rzeczą, o której musicie pamiętać do pływanie w dwójkach – tutaj steruje osoba siedząca z tyły, więc z tyłu najlepiej jak siedzi ktoś, kto posiada lepszą wiedzę i technikę, osoba z przodu ma za zadanie przyspieszać pływanie do przodu. Pływając po rzekach warto trzymać się środka nurtu, da wam to większą swobodę ruchu i manewrów. Kolejną rzeczą jest przewidywanie i obserwacja terenu i akwenu musicie wcześniej przewidywać co zrobić żeby przepłynąć przeszkodę, wszystkie przeszkody jak drzewa, konary, głazy lub budowle trzeba omijać łukiem, bo w ich pobliżu prąd rzeki jest mocniejszy i ściąga kajak na przeszkodę. Jeżeli potrzebujecie sprawdzić głębokość róbcie to wiosłem, na oko to możecie się przeliczyć czasem i kilka metrów ?? To by było na tyle z dzisiejszych naszych porad kajakarskich, podsumowując, nauka pływania na turystycznym kajaku to raczej przyjemność niż wysiłek.


O mnie

Joanna

Jestem licencjonowanym przewodnikiem turystycznym. Od 15 lat organizuje wycieczki fakultatywne na pomorzu, w Beskidach i Tatrach. Prowadzę dwa obiekty turystyczne, jeden w Kołobrzegu i drugi w Zakopanem. Turystyka to moja pasja, uwielbiam Nordic Walking w górach i nad morzem, często zabieram swoich gości na spacer z kijami i opowiadam o historii, walorach przyrodniczych oraz atrakcjach turystycznych regionu.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poprzedni artykuł:Jak wybrać szkółkę windsurfingową?
Następny artykuł:Noclegi
Polecane

Spływy kajakowe, jak zacząć?

Jak zacząć przygodę z kajakarstwem? Czy warto od razu kupować kajak, jeżeli tak to jaki? Na te oraz inne pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy pływanie kajakiem jest trudne i jak nauczyć się pływania na kajaku. Na początek nadmienię, że pływanie pływaniu nie równe – tzn. jeżeli chcielibyście nauczyć

Czytaj więcej...

Zabytki Kołobrzegu

Atrakcje turystyczne w Kołobrzegu: zabytki, obiekty sakralne i ciekawe miejsca. Zobacz co warto zwiedzić w Kołobrzegu!Bardzo stare miasto, jakim jest Kołobrzeg, posiada szereg zabytków, choć nie ma tutaj takiego bogactwa, jakiego można by się spodziewać po jednej z pereł Ligi Hanzeatyckiej. Zadbały o to wojny światowe i wcześniejsze konflikty

Czytaj więcej...