Bieszczady to jeden z najciekawszych – zwłaszcza przyrodniczo – zakątków Polski. Między innymi dzięki temu, że przez wieki nie uległy zbyt wielu zmianom związanym z działalnością człowieka, ten południowo-wschodni zakątek kraju zachował urok dzikości, a przede wszystkim stał się ostoją sporej liczby dzikich zwierząt. Utworzony w 1973 r. Bieszczadzki Park Narodowy, usytuowany przy granicy ze Słowacją i Ukrainą, zajmuje 29 201,06 ha, chroniąc najciekawsze przyrodniczo i krajobrazowo pasma górskie Bieszczadów Zachodnich. W 1992 r. Park wszedł w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”, obejmującego tereny na pograniczu trzech państw: Polski, Słowacji oraz Ukrainy,Continue reading

Osoby przyjeżdżające w okolice Zakopanego zazwyczaj spodziewają się, że wszędzie dookoła miasta spotkają tylko małe Krupówki. Bardzo lubimy ich pozytywnie zaskakiwać naszą spokojną atmosferą i przywiązaniem do tradycji. Widzimy, że są zachwyceni tradycyjną atmosferą, a jak chwalą, że nasze słynne budy dla psów wyglądają znacznie lepiej, niż niektóre podhalańskie wsie, trudno nie pękać z dumy. Przyznaję to bez bicia. Poronin i my, wszyscy jego mieszkańcy, jesteśmy tradycyjni, ale to nie znaczy, że u nas można się nudzić. W lecie najlepiej jest się wybrać na górskie wędrówki.

Continue reading

Dla wytrawnego turysty atrakcje turystyczne: zabytki, zjawiska przyrodnicze to jedna wielka księga przygód, coś w rodzaju zagadek, do których rozwiązania należy znaleźć klucz by móc w pełni odkrywać uroki poznawanych miejsc.
Czym charakteryzuje się wytrawny turysta i co powinien posiadać?

  • zestaw sprzętu turystycznego, ekwipunku i niezbędnych dokumentów
  • przygotowanie kondycyjne
  • umiejętność orientacji w terenie
  • umiejętność naprawy sprzętu turystycznego
  • kulturę, zachowanie czystości, umiejętność pomocy w sytuacjach kryzysowych
  • chęć pogłębianie wiedzy z obszaru turystyki i zwiedzanych obszarów

Continue reading

Łeba zaczynała swoją karierę na mapie kraju jako zwykła wioska rybacka, ale szybko stała się miejscem pielgrzymek turystów. Na początku była to tylko bohema zakochana w założonym dopiero trochę później Słowińskim Parku Narodowym. Obiekt ich westchnień istniał jednak już prędzej, ponieważ są nim unikatowe na skalę europejską ruchome wydmy zmieniające swoją pozycję pod wpływem wiatru. Można je obejrzeć, ale sam teren jest pod ścisłą kontrolą i ochroną. Współczesna Łeba jest miastem, które przyciąga całe rzesze turystów i jej baza noclegowa przystosowała się właśnie do tego typu usług. Najlepszą opcją noclegową bywają tutaj pensjonaty, w których jest zawsze bardzo dużo miejsca i ceny są zdecydowanie przystępne. Dużo pieniędzy trzeba mieć przy sobie, jeśli ktoś się zdecyduje na tutejsze hotele lub apartamenty przygotowane w willach, a cenami z nimi konkurują domki letniskowe.

Continue reading

Chociaż nie jest to duża miejscowość, położona przy ujściu Słupi do Morza Bałtyckiego – Ustka jest wyjątkowo dobrze przygotowaną miejscowością na przyjęcie turystów. Oferowane są tutaj w zasadzie wszystkiego rodzaju noclegi, jakie można sobie wymarzyć. Można zatrzymać się w dużych i wygodnych hotelach, niemal równie dobrych pensjonatach, dużych zajazdach, kwaterach prywatnych i w bardzo interesujących domkach letniskowych, gdzie można się poczuć, jak u siebie w domu. Bardzo istotna jest też rola uzdrowiskowa Ustki. Wiąże się ona z nietypowym mikroklimatem nawet jak na miejscowość nadmorską. W miejscowości są pijalnie wód mineralnych, źródła solankowe i bardzo wysokie stężenie jodu w powietrzu. Przekłada się to oczywiście na prężne sanatoria. Duża konkurencja między nimi skutecznie trzyma ceny w ryzach.

Continue reading

Rowy są miejscowością nadmorską, położoną niemal w pół drogi pomiędzy Ustką i Łebą. W ich przypadku to jednak morze nie jest najważniejsze, chociaż oczywiście większość turystów i tak przyjeżdża tutaj właśnie z jego powodu. Największą atrakcją Rowów jest Słowiński Park Narodowy stworzony do ochrony niezwykłych tworów przyrody powstałych w równie niezwykłej jak na polskie warunki klifowej scenerii. W Rowach najwyższe klify mają ponad trzydzieści metrów wysokości, co gwarantuje naprawdę niezapomniane doznania w czasie spacerowania w ich okolicy lub jazdy rowerami po jednym z wielu szlaków wytyczonych pomiędzy najciekawszymi miejscami. Miejscowość jest poniekąd ofiarą swojego naturalnego charakteru, ponieważ nałożono na wznoszone tutaj budowle dość rygorystyczne ograniczenia.

Continue reading

Poddąbie schowane jest w lasach sosnowo-dębowych. Dojeżdża się do niego czterokilometrową, wąską drogą, która wije się między drzewami i kończy się bardzo drastycznie, ponieważ dojechać można nią na sam szczyt klifu, gdzie wieś jest usytuowana. Poddąbie to naprawdę niewielka lokalizacja, ale jej baza noclegowa powoduje, że ilość mieszkańców w lecie rośnie tutaj dosłownie kilkukrotnie. Najwięcej z nich zatrzymuje się w domach gościnnych oraz w kwaterach prywatnych. Większych inwestycji na razie się tutaj nie planuje, ale za niedługo powinno powstać kilka gospodarstw agroturystycznych. O noclegi warto zadbać ze sporym wyprzedzeniem, ponieważ Poddąbie jest typową oazą położoną z dala od wielkiego, bałtyckiego tłoku i wiele osób jest chętnych na ucieczkę w dzicz.

Continue reading

Kopalino jest wsią, która na pewno nie jest wymieniana jednym tchem z najważniejszymi nadbałtyckimi kurortami. Paradoksalnie, jest to jej wielka zaleta, ponieważ można przybyć tutaj w takich samych celach, jak chociażby od Wejherowa, ale nie trzeba walczyć z tłumami ludzi. Kwestią, która odstrasza wiele osób od wsi jest fakt, że Kopalino jest położone w odległości dwóch kilometrów od wybrzeża, przez co dotarcie na plażę z centrum zajmuje chwilę. Krótką, ale zawsze jest to trwający przynajmniej kwadrans spacer. Nad wodę można dojechać też rowerem lub samochodem. Problem da się w pewnym stopniu zmniejszyć, jeśli wybierze się któryś z domków letniskowych zlokalizowanych trochę bliżej Bałtyku, ale zdecydowana większość noclegów, w tym zwłaszcza pensjonaty i domy gościnne, zlokalizowana jest blisko centrum Kopalina.

Continue reading

Hel - historia Półwyspu Helskiego (Stary Hel)Hel to wyjątkowa miejscowość położona na samym końcu Półwyspu Helskiego, z jednej strony otoczony Zatoką Pucką z drugiej zaś otwartym morzem. Historyczne ukształtowanie tego terenu różniło się nieco od dzisiejszego, tzn. Półwysep Helski sprzed 200 lat był nieregularną linią osobnych wysepek, niepołączonych tak jak dzisiaj, jeszcze sto lat temu zdarzało się, że na obszarze dzisiejszych Kuźnic (wieś rybacka obok Jastarni) silne sztormy przerywały ląd. Jest to więc miejsce z bogatą historią przemian geograficznych, niezwykle ciekawe dla badaczy i historyków. Najstarszym miastem Półwyspu Helskiego jest oczywiście Hel. Miasto to pierwszy raz ujęto w duńskich kronikach w roku 1198, nazywano je wtedy Gellen i było dobrze znanym ośrodkiem handlowym, w którym handlowano śledziami, w XIV wieku miejscowość była położona 1,5 kilometra od dzisiejszego miasta, znajdowało się w nim port handlowy i rybacki, ratusz z rynkami, kościół i szpital.

Continue reading

Dębina jest malutką wioską, w której żyje na stałe zaledwie ponad setka mieszkańców. Położona jest ona niedaleko Ustki i każdego roku, kiedy zaczyna się sezon turystyczny, a ulice większego sąsiada zapełniają się tłumami turystów, także Dębina zyskuje całkiem sporą ilość nowych mieszkańców. Jest na to świetnie przygotowana, ponieważ większość stałych mieszkańców żyje tutaj właśnie z gości. Na bazę turystyczną przekłada się to w sposób bardzo prosty, ponieważ zdecydowana większość dostępnych tutaj miejsc noclegowych ma charakter małych pensjonatów, kwater prywatnych oraz domów gościnnych. Uzupełnienie dla nich stanowią apartamenty oraz niedawno wzniesione większe wille dla bardziej wymagających gości.

Continue reading